http://www.pwik.gorzow.pl/dalej/image001.jpg

 
     

 

PIJ WODĘ Z KRANU !

 

Nasza woda jest zdrowa

Woda z kranu jest zdrowa. Jej jakość jest zgodna z normami Unii Europejskiej. Woda w naszych rurociągach jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. udoskonala stosowane metody uzdatniania wody, wykorzystuje nowe technologie przy jej produkcji. Wszystkie parametry wody dostarczanej do sieci wodociągowej wskazują na jej wysoką jakość i zdatność do picia. Uzdatniona i badana codziennie przez laboratorium woda jest bezpieczna.  Zawiera niezbędne naturalne składniki mineralne tj. magnez, wapń, potas, sód. W naszej codzienności zwykle nie zwracamy uwagi na obecność wymienionych pierwiastków, które przyswajane są przez organizm ludzki. Światowa Organizacja Zdrowia narzuca minimalną obecność wapnia i magnezu w wodzie! I my spełniamy te normy. Na naszej stronie internetowej publikujemy szczegółowe dane o jakości gorzowskiej wody w odniesieniu do norm polskich. Magnez wspomaga budowę kości oraz komórek, zwłaszcza komórek mięśni. Zachowuje równowagę systemu nerwowego i uczestniczy w budowie wielu enzymów. Jego niedobór powoduje nerwowość oraz skurcze mięśni. Wapń bierze udział w budowaniu kości oraz zębów. Wpływa na przesyłanie sygnałów nerwowych oraz reguluje pracę serca. Niedobór wapnia może powodować osteoporozę.

Pijesz z kranu - dbasz o środowisko

Pijąc wodę z kranu przyczyniamy się do ochrony środowiska. Nie korzystamy ze zbędnych plastikowych opakowań. Sprzedaż wody w butelce wymaga wyprodukowania: butelki, etykiety, kleju i folii do pakowania. Równie istotnym czynnikiem jest dystrybucja wody transportem drogowym. Wszystkie wymienione czynniki przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Nadto zużywamy energię, której wytwarzanie również dla środowiska nie jest obojętne.

 

Woda z kranu jest:

  • tańsza niż butelkowana,

  • czysta mikrobiologicznie,

  • świeża, schłodzona i od razu dostępna,

  • zawiera cenna dla zdrowia składniki mineralne,

  • nie wymaga użycia filtrów,

  • nie jest pakowana w plastik i nie zawiera bisfenolu.

     

Produkcja wody pod szczególnym nadzorem

Nadzór nad jakością wody w sieci wodociągowej, oprócz naszego laboratorium sprawują również organy kontrolne tj. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna. W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp z .o.o. w Gorzowie Wlkp. przygotowywany jest Plan Bezpieczeństwa Wody oparty na zasadzie analizy i ocenie ryzyka. Kładzie szczególny nacisk na działania prewencyjne polegające na wprowadzeniu odpowiednich procedur i środków, których zadaniem będzie minimalizowanie ewentualnego zagrożenia. Badanie jakości wody u odbiorców, jest jedynie końcowym potwierdzeniem tego, że woda którą spożywamy jest nie tylko smaczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia.

 

 

Skąd mamy wodę

W systemie zaopatrzenia w wodę funkcjonują w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z .o.o. w Gorzowie Wlkp. cztery stacje uzdatniania wody Siedlice, Maszewo, Kłodawa i Centralny oraz Stacja Pomp Górczyn i Ujęcie Wody w Płomykowie. Nasze krany zaopatrywane są przez poszczególne zakłady uzdatniania wody. W pewnych obszarach woda jest mieszana tzn. pochodzi z więcej niż jednego zakładu.

 

 

Laboratorium czuwa

Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Woda z kranu we wszystkich krajach Unii Europejskiej spełnia te same wymagania!
Woda płynąca z kranu jest często kontrolowana i badana w naszym akredytowanym Laboratorium zarówno przed jej wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Nasza woda badana jest pod kątem 26 parametrów. Częstotliwość badania jakości wody jest powiązana z wielkością jej przepływu. Prowadzone badania monitoringowe pozwalają na ocenę, czy woda uzdatniona dostarczana Odbiorcom spełnia wymagania jakościowe fizyko-chemiczne oraz mikrobiologiczne określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294).
Jakość i wiarygodność analiz wykonywanych w naszym Laboratorium jest potwierdzona akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji. Wdrożona w oparciu o normę PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 polityka jakości gwarantuje najwyższy poziom systemu zarządzania Laboratorium.
Czy mieszkasz poza miastem czy w mieście, a nie masz zaufania do jakości wody płynącej w kranie, możesz do nas zadzwonić i zapytać o jej jakość.

Wyniki z badań wody w twoim miejscu zamieszkania możesz znaleźć klikając tu.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności Laboratorium PWiK Sp. z o. o. znajdziesz w zakładce w „Usługi Laboratorium”.

 

 

 

 

PWiK